Gaśnice na budowach

Gaśnice są jednymi z najpowszechniej używanych środków gaśniczych, występujących w pomieszczeniach w których możliwe jest wystąpienie niebezpiecznych pożarów. Również na budowach domów jednorodzinnych czy większych budowach koniczne jest zapewnienie łatwego dostępu do środków gaśniczych.

Gaśnice napełniane są odpowiednim środkiem gaśniczym. Jest to odpowiednia substancja chemiczna mająca za zadanie ugaszenie pożaru. Mogą to być zarówno proszki, substancje ciekłe jak też gazy.

Jaki jest czas pracy typowej gaśnicy?

W zależności od wielkości napełnienia danej gaśnicy jej czas działania będzie się różnić o kilka sekund. Okazuje się, że naprawdę czas pracy gaśnicy, nawet tej dużej będzie relatywnie niski. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem procesu gaszenia odpowiednio przygotować się i ustawić dyszę gaśnicy w środek miejsca pożaru.

Napełnienie gaśnic małych o pojemności do 3 kg pozwala na działanie przez okres 6 sekund. Gaśnice posiadające wagę od 3 do 6 kg wyrzucają z siebie środek gaszący przez około 9 sekund, a gaśnice których waga przekracza 10 kg działają przez 15 sekund.

Czas pracy gaśnic określony jest w normach.

Oznakowanie gaśnicy

Samo urządzenie gaśnicy zgodnie z normami powinno być pomalowane na kolor czerwony (farbą typu RAL 3000) i posiadać czytelne opisy pozwalające na odpowiednie zapoznanie się z przeznaczeniem gaśnicy oraz sposobem jej użytkowania.

W ramach opisu gaśnicy należy zwrócić szczególną uwagę na wymagane pola opisowe:

  • pole opisowe 1:

— wyraz „GAŚNICA”,

— typ i wielkość znamionową napełnienia gaśnicy,

— dane dotyczące skuteczności gaśniczej,

  • pole opisowe 2:

— instrukcje obsługi w postaci jednego lub kilku rysunków,

— piktogramy grup pożarów, do gaszenia których przeznaczona jest gaśnica,

  • pole opisowe 3:

— ostrzeżenia dotyczące zagrożeń związanych z toksycznością i gaszeniem przedmiotów będących pod napięciem elektrycznym,

  • pole opisowe 4:

— informacja, że gaśnica po każdym uruchomieniu powinna być napełniona,

— informacja, że gaśnica powinna być regularnie kontrolowana (można podać czasookres kontroli),

— informacja o zastosowanym środku gaśniczym, a w szczególności informacje o zastosowanych dodatkach i ich zawartości procentowej w gaśnicach ze środkiem gaśniczym na bazie wody,

— informacja o czynniku napędowym (jeżeli jest zastosowany),

— numer lub znak certyfikatu krajowego,

— oznaczenie gaśnicy stosowane przez producenta,

— temperatury graniczne,

— jeżeli jest wymagana, to także informacja o odporności na zamarzanie,

  • pole opisowe 5:

— nazwa i adres odpowiedzialnego za gaśnicę.

Gaśnica musi również posiadać informację o dacie (roku) produkcji.

Gaśnica należy do grupy podręcznego sprzętu gaśniczego.

Dla sprawnego i usystematyzowanego podziału sprzętu gaśniczego dzieli się urządzenia gaśnicze na podręczny sprzęt gaśniczy, oraz urządzenia przeciwpożarowe. Do tej drugiej grupy zaliczane są urządzenia zamontowane na stałe i półstałe – między innymi hydranty, zraszacze, systemy ostrzegawcze oraz alarmowe, systemy wykrywania pożarów i zadymienia.

Do podręcznego sprzętu gaśniczego zaliczane są między innymi gaśnice, oraz urządzenia uruchamiane ręczne i przeznaczone do gaszenia pożarów w pierwszej fazie po jego powstaniu.

W skład tej grupy wchodzą między innymi mniejsze gaśnice o wadze do 3kg które znajdują się w budynkach oraz na przykład samochodach. Najczęściej stosowane są tutaj gaśnice proszkowe i śniegowe. W tego typu gaśnicach stosowanym środkiem gaśniczym jest skroplony pod ciśnieniem gaz CO2.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://sklep-ppoz.pl/