Wentylacja w łazienkach i pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych, użytkowych

 

Szczególną uwagę dla instalacji wentylacyjnych poświęca się pomieszczeniom w których wytwarzanie pary wodnej oraz ciepła jest naturalne – są to kuchnie i łazienki. W tych pomieszczeniach odpowiednie zapewnienie wentylacji pozwala na wywołanie odpowiedniego komfortu.

Łazienki i ubikacje pozbawione okien zewnętrznych obowiązkowo muszą być wyposażone w instalacje wentylacyjne. Odpowiednia, minimalna wielkość przekroju dla przewodów nawiewnych i wywiewnych w pomieszczeniach łazienek i ubikacji powinna wynosić 150 cm2.

Stosowane w tych pomieszczeniach nawiewu powietrza z zewnątrz (bezpośrednio z zewnątrz budynku) powinno dawać możliwość odcięcia lub ograniczenia. Wentylacja grawitacyjna zależna jest od różnic temperatury pomiędzy powietrzem wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz. Dzięki temu ciepłe powietrze uchodzi z pomieszczeń zastępowane jest przez nowe, świeże powietrze które ogrzewając się powtarza cyrkulację.

Wymiana powietrza w pomieszczeniach jest również przez tę zasadę zmienna w różnych porach roku – w porach ciepłych gdy różnice są mniejsze następuje wymiana zdecydowanie wolniej aniżeli zimą.