Systemy ppoż – jak dobrać wykonawcę?

Dobór odpowiedniej firmy, która podejmie się opracowania systemów zabezpieczających obiekt przed zagrożeniem pożarowym wiąże się zarówno z kosztami, jak też odpowiedzialnością firmy projektowej odnośnie zastosowania odpowiednich rozwiązań pasujących do obiektu budowlanego (zarówno pod względem jego klasy zagrożenia pożarniczego oraz klasy zagrożenia ludzi). Wybierając firmę, która będzie wykonywać montaż systemów ppoż warto postawić na doświadczenie, oraz możliwość optymalizacji kosztów takiej inwestycji.

Bezpieczeństwo budynków w których przebywają na co dzień ludzie jest szczególnie ważne dla budowlańców. Przepisy prawne, opracowane w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu zabezpieczenia przed możliwościami pożaru od lat służą do wymuszania na inwestorach budowlanych szczególnie rygorystycznego podejścia do kwestii bezpieczeństwa pożarowego. Montaż systemów p.poż stał się domeną firm specjalizujących się w usługach z zakresu „PPOŻ”. Z uwagi na szeroki, a z roku na rok coraz szerszy zakres prac jakim zajmują się tego typu instytucje, temat opracowania, oraz wdrożenia systemu przeciwpożarowego w obiektach budowlanych przekazuje się ich pracownikom.

strażak straży pożarnej przed akcją
Montaż instalacji pożarniczej jest sprawdzany przez inspekcję PSP

Projektanci systemów przeciwpożarowych

Wdrożenie odpowiedniego systemu zabezpieczającego budynek na wypadek zagrożenia pożarowego najczęściej przekazywane jest specjalistom posiadającym odpowiednie uprawnienia w projektowaniu tego typu instalacji. Z uwagi na specyficzny charakter i odpowiedzialność związaną z bezpieczeństwem ppoż w budynkach firmy projektujące obiekty budowlane często przekazują te część procesu projektowania obiektu specjalistycznym firmom, takim jak POL-POŻ, czy DH Polska, ARPOŻ.

Również montaż systemów p.poż w nowo budowanych budynkach, oraz w obiektach remontowych przekazywany jest pracownikom zewnętrznych firm posiadającym doświadczenie oraz odpowiednie uprawnienia do pracy z tak newralgicznymi instalacjami budynku.

Cykliczne sprawdzanie i serwisowanie układów ppoż

Poza montażem i odbiorem technicznym systemów ppoż w budynku ustawodawca nakłada na administratorów obiektów cykliczne sprawdzanie stanu technicznego zabezpieczeń pożarniczych. Kontrole obejmują zarówno stan dokumentacji pożarniczej dostarczonej do lokalnej PSP, ale również sprawność działania samego systemu, odpowiednią ilość i rozmieszczenie czujników dymu, gaśnic, instrukcji ppoż, drożności dróg ewakuacyjnych. Zapewnienie sprawności systemu pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa osobom i mieniu w obiekcie. Zamontowane układy ppoż nie są niezniszczalne – poza cykliczną legalizacją urządzeń gaśniczych, administrator obiektu budowlanego powinien też przeprowadzać przegląd i serwis systemów ppoż.

Stosowanie materiałów trudnopalnych

W budownictwie coraz większa popularność zdobywają materiały wykazujące odporność na płomienie ognia. Nowoczesne materiały kompozytowe z GRP stanowią podstawę do produkcji konstrukcji budowlanych i przemysłowych jak schody, podesty, przejścia technologiczne, ogrodzenia, bramy i inne. Ich stosowanie zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe.