Konserwacja systemów przeciwpożarowych to bardzo ważny punkt w przeglądach ochrony budynków. Niesprawny system może być przyczyną tragedii podczas pożaru.
Przebieg przeglądu ppoż
Przeglądy klap dymowych polega na ogólnej ocenie stanu technicznego klap, sprawdzeniu naboi termo wyzwalaczy pneumatycznej, a także akumulatorów i centrali sterującej, ocena ampułek, siłowników, zawiasów i uszczelek. Przeprowadza się także kontrolę polegającą na ustawieniu regulacji klapy, stelaży i działania czujek.
Konserwacja ppoż dotyczy także kontroli drzwi przeciwpożarowych, która polega na sprawdzaniu czy działają wszystkie elementy, czy szczelina jest odpowiednia, a także przesmarowaniu zawiasów.
Przegląd hydrantów odbywa się za pomocą oceny czy urządzenie nie jest uszkodzone, nie zastawione, nie przeciekające, a także czy instrukcja obsługi jest czytelna i miejsce jest oznaczone odpowiednio. Dokonuje się pomiaru wydajności wody oraz czy miernik ciśnienia działa prawidłowo. Jeśli chodzi o hydranty zewnętrzne to sprawdza się czy nie są zastawione, uszkodzone, czy zasuwa otwiera się poprawnie, a urządzenie działa dynamicznie.
Wykonuje się także przeglądy:
- gaśnic
- czujek dymu
- okien oddymiających
- powłok ogniochronnych
Wymagania prawne dotyczące konserwatora przeciwpożarowych systemów
Kontrolę konserwacji systemów ppoż powinno się wykonywać raz w roku, a z jej przebiegu powinien zostać sporządzony odpowiedni protokół, w którym zawarte są informacje na temat sprawności określonych urządzeń. Protokoły mogą być przekazywane elektronicznie lub w formie tradycyjnej. Szeroki zakres kontroli sprawdź na stronie POL-POŻ konserwacja ppoż.
Cykliczne konserwacje ppoż powinny być wykonywane z należytą dokładnością, ponieważ nie dopilnowanie sprawności urządzeń przeznaczanych do ochrony ludzi i mienia może okazać się tragiczne w skutkach. Przeglądy można przeprowadzać częściej niż co roku, zgodnie z zaleceniami producenta. Na rynku istnieje wiele firm, które mają w swojej ofercie cykliczne przeglądy indywidualnie dopasowane do potrzeb Klienta. Nie dotrzymanie obowiązku konserwacji systemów pożarowych grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.