System rynnowy wymaga przede wszystkim właściwego montażu, aby po krótkim odstępie czasu nie doszło do jakichkolwiek komplikacji. Warto takich problemów uniknąć, ponieważ nikt z nas nie chce tracić pieniędzy i wyrzucać je w błoto z powodu naszej niewiedzy. Prawidłowe zamontowanie systemu rynnowego zapewni nam niezawodne jego działanie na długie lata. Wyrównanie długości w rynnach otrzymujemy dzięki przesuwnym połączeniom wyposażonym w uszczelki. Dodatkowo należy się zaopatrzyć w elementy podtrzymujące rynny czyli uchwyty i obejmy do rur. Rynny powinno się montować pod okapem dachu, aby nie groziło zawalenie w wyniku obciążenia śniegiem. Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania rynien pod linią płaszczyzny dachu to należy wyposażyć się w bariery przeciwśniegowe, które zabezpieczą rynny przed ciężarem śniegu.
Montaż rynien pod okapem
Prawidłowy montaż jest uzależniony przede wszystkim od miejsca, w którym chcemy przymocować nasze rynny. Ważne, aby górna krawędź nie wychodziła ponad płaszczyznę połaci dachowej. Właściwy montaż zabezpieczy rynny przed możliwym osunięciem się śniegu w okresie zimowym.
Położenie leja spustowego
Ważne jest, aby na samym początku prac dobrze wyznaczyć odpowiednią pozycję lejków, ponieważ to od w wybranej przez nas kombinacji zależeć będzie, gdzie gromadząca się woda będzie spływać.
Montaż kolejnych elementów – uchwyty, denka, rury spustowe
Jeżeli nie mamy pojęcia o prawidłowym montażu rynien to najlepiej będzie udać się do osoby, która posiada odpowiednią wiedzę. Ponieważ montaż tej konstrukcji nie należy do najprostszych, a składanie mebli przy tym to drobnostka. Uchwyty trzeba zamontować bezpośrednio do łaty dachowej, a odległości między nimi powinny wynosić od 40 do 50 centymetrów. Denko rynnowe z kolei powinno zostać wsunięte w przednie wywinięcie rynny, a następnie należy zatrzasnąć je na tylnym wywinięciu. Następnie rury spustowe należy połączyć z lejami i złączkami na wcisk.
Obejmy do rur
Prawidłowe zamontowanie możemy uzyskać dzięki hakom, na których przymocowujemy rynnę. Ważne, aby obejmy do rur były wykonane ze stali nierdzewnej, które uniemożliwią pojawienie się rdzy, która może źle wpłynąć na naszą konstrukcję. Można się zaopatrzyć dodatkowo w kołki rozporowe z nakrętką czy z wkładką gumową.