Wężownice w podgrzewaczach solarnych

Wężownice w podgrzewaczach oraz bojlerach czy zasobnikach wody to jeden z kluczowych elementów domowej instalacji ciepłej wody. Dzięki odpowiedniemu modelowaniu oraz dokładnemu wykonaniu i izolacji możliwe jest odpowiednie zaprojektowanie zbiornika na ciepłą wodę.

Wężownice w zasobnikach ciepłej wody – XXI wiek

Minęły czasy, kiedy bojler służył do przechowywania wody nagrzanej przez grzałkę elektryczną w czasie niższej ceny za energię elektryczną. Współczesne instalacje ciepłej wody użytkowej wykorzystują nowoczesne metody projektowania zasobników ciepłej wody oparte o modelowanie matematyczne i prognozowanie rozkładu temperatury w zbiorniku.

Odpowiednie badania, prognozowanie, modelowanie oraz podejście ekonomiczne do przechowywania ciepła stworzyło nowoczesne zasobniki ciepłej wody, które z tradycyjnymi bojlerami wspólne mają jedynie konieczność utrzymania temperatury wewnątrz.

Zasobniki z podwójną wężownicą

Zasobniki CWU stosują współcześnie 2 niezależne wężownice przy pionowym ustawieniu samego zasobnika ciepła. Dzięki temu bardzo efektownie wykorzystuje się naturalną właściwość nagrzewanej cieczy do gromadzenia się u góry zasobnika ciepłej wody.

Dzięki inteligentnym systemom pomp oraz czujników temperatury sterowanych przez komputer zasobniki ciepłej wody z podwójną wężownicą w pierwszej kolejności umożliwia nagrzanie górnej części zasobnika. Dzięki temu cieplejsza woda użytkowa może być wykorzystana w krótszym czasie nagrzewania się. Zasobniki z podwójną wężownicą umożliwiają nagrzanie w krótszym czasie mniejszą ilość wody oddając ją do użytku w szybszym czasie, niż gdyby pojedyncza wężownica wewnątrz zasobnika miała nagrzewać go w równomierny sposób.