Ceny i zastosowanie wind w budynkach

Wspominane we wrześniu rozwiązania stosowane w budynkach, które należy dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych pozwalają na zachowanie odpowiedniego poziomu dostępności obiektu oraz wszelkich jego pomieszczeń również dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Wstęp

winda dla niepełnosprawnych Vimec
Winda dla niepełnosprawnych, model wewnętrzny firmy Vimec (fot. Vimec Polska)

Zamontowanie windy dla niepełnosprawnych jest obowiązkiem inwestorów którzy podejmują się budowy obiektów nowych, których wysokość przekracza 5 kondygnacji, lub jeżeli na jedną kondygnację przeznaczonych jest odpowiednia ilość pomieszczeń do przebywania większej grupy ludzi (wynika to z rozporządzenia oraz Warunków Technicznych). Stosowanie odpowiednich wind konieczne jest również w budynkach niższych, które są przeznaczone pod obsługę osób posiadających problemy ze zdrowiem – dlatego w windy obowiązkowo wyposażone są nowe ośrodki zdrowia, obiekty szpitalne, obiekty rehabilitacji osób, bez względu na wysokość obiektu.

Cena montażu windy

Częstym rozwiązaniem dla starszego typu budynków, w których budowa dźwigu osobowego wewnątrz, lub na zewnątrz budynku jest nieopłacalna, lub z powodu konstrukcji – niemożliwe staje się rozwiązanie takie jak elektryczna winda dla niepełnosprawnych, cena tego urządzenia jest zdecydowanie niższa niż rozwiązanie budowlane dźwigów osobowych – kabinowych. Tego typu urządzenia posiadają jednak pewne wymagania techniczne.

  • Pionowe windy zasilane są prądem 430
  • W pionie w którym poruszać będzie się kabina-platforma muszą być wykonane odpowiednie prześwity na stelaż-prowadnicę platformy.
  • Miejsce pod windę – o ile wiele modeli nie ma konieczności budowy podszybia, to jednak napęd śrubowy i mechanizm windy wymaga miejsca pod konstrukcją windy