Przemysł budowlany jest jednym z tych, które w wielu procesach produkcji i przygotowania surowców stosują urządzenia takie jak atomizery, dysze wodne czy rozpylacze, które w ogólnym ujęciu służą do zwilżania, mycia czy odpylania produktów i surowców. Budownictwo jest szeroką gałęzią działalności człowieka i produkcji. Wiele materiałów budowlanych powstaje z takich surowców jak piaskowce, piaski, iły, gliny, żwir, wapień oraz inne skały. Zanim będą mogły być przygotowane do obróbki i przetworzenia niekiedy wymagane jest ich mycie czy odpylenie.
Dysze wodne
Dysze wodne mają chyba najszersze zastosowanie z racji dużego zróżnicowania samego produktu. Istnieją dysze, które zwilżają i pracują pod niskim ciśnieniem. Można jednak spotkać także myjące dysze specjalistyczne, które wyrzucają wodę pod ogromnym ciśnieniem i przepuszczają tysiące litrów w przeciągu minuty. Zatem pierwszą cechą różnicującą dysze jest ciśnienie wody. Z drugiej strony można zróżnicować je pod kątem kształtu generowanej strugi cieczy. Istnieją dysze o pustym stożku, pełnym stożku, o płaskim strumieniu, strumieniu punktowym. Każda dysza może pracować o różnym zakresie kąta rozpylania cieczy w zależności od potrzeb.
Atomizery
Atomizery stosuje się głównie do odpylania powietrza czy surowców. Chociaż wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu, systemach klimatyzacji, to w budownictwie także zajmuje swoje ważne miejsce. Generowanie mgły przez atomizery umożliwia odpylenie materiału i przygotowanie go do dalszych etapów produkcji. Atomizery hydrauliczne mają zdolność generowania bardzo małych cząstek wody – nawet dziesięć razy mniejszych od tych, które powstają w dyszach wodnych. Ich długie utrzymywanie się w powietrzu poprawia wydajność odpylania i zmniejsza zużycie wody.
Rozpylacze
Rozpylacze są rodzajem dysz, które stosuje się dla wielu rozmaitych zastosowań. Rozpylacze swoja największa popularność zawdzięczają opryskiwaczom rolniczych, na których są zamontowane. Używa się ich do zabiegów opryskiwania roślin pestycydami. Wykazują duża dokładność w generowanie kropel o określonej grubości, oraz strumieniu rozpylania cieszy (pełny stożek, pusty stożek, płaski strumień itp.)
Głowice myjące
Ten rodzaj elementu hydraulicznego o ruchomych głowicach świetnie sprawdza się w myciu wszelkiego rodzaju zbiorników, wnętrz mieszalników i innych trudno dostępnych miejsc w zastosowaniach przemysłowych, spożywczych, budowlanych. Głowice myjące to duży obszar rozwiązań, który wymaga indywidualnego dobrania do rodzaju i materiału obiektu przeznaczonego do mycia, rodzaju cieczy, ciśnienia z jakim będzie pracowała głowica.