Czujniki fotoelektryczne wykrywają obiekty, zmiany stanu powierzchni i inne elementy dzięki różnym właściwościom optycznym.
Czujnik fotoelektryczny składa się głównie z emitera do emitowania światła i odbiornika do odbierania światła. Gdy emitowane światło jest przerywane lub odbijane przez wykrywany obiekt, zmienia to ilość światła docierającego do odbiornika. Odbiornik wykrywa tę zmianę i przetwarza ją na wyjście elektryczne. Źródłem światła dla większości czujników fotoelektrycznych jest światło podczerwone lub widzialne (zazwyczaj czerwone lub zielono-niebieskie do identyfikacji kolorów). Czujniki fotoelektryczne są klasyfikowane tak, jak pokazano na poniższym rysunku. Czujniki Banner to najlepsze tego rodzaju urządzenia dostępne na rynku. Znajdziesz je u GP Automatic.
Funkcje czujników fotoelektrycznych
- Duża odległość wykrywania
Na przykład czujnik światła nadawczego może wykrywać obiekty oddalone o ponad 10 m. Jest to niemożliwe w przypadku metod wykrywania magnetycznego, ultradźwiękowego lub innych.
- Praktycznie brak ograniczeń dotyczących obiektów wykrywających
Czujniki te działają na zasadzie, że obiekt przerywa lub odbija światło, więc nie są ograniczone, jak czujniki zbliżeniowe, do wykrywania metalowych obiektów. Oznacza to, że można ich używać do wykrywania praktycznie każdego obiektu, w tym szkła, plastiku, drewna i cieczy.
- Szybki czas reakcji
Czas reakcji jest niezwykle krótki, ponieważ światło porusza się z dużą prędkością, a czujnik nie wykonuje żadnych operacji mechanicznych, ponieważ wszystkie obwody składają się z elementów elektronicznych.
- Wysoka rozdzielczość
Niezwykle wysoka rozdzielczość uzyskana dzięki tym czujnikom wywodzi się z zaawansowanych technologii projektowania, które pozwoliły uzyskać bardzo małą wiązkę punktową i unikalny system optyczny do odbierania światła. Zmiany te umożliwiają wykrywanie bardzo małych obiektów, a także precyzyjne wykrywanie pozycji.
- Bezkontaktowe wykrywanie
Istnieje niewielka szansa na uszkodzenie wykrywanych obiektów lub czujników, ponieważ obiekty można wykryć bez fizycznego kontaktu. Zapewnia to wieloletnią obsługę czujnika.
- Identyfikacja koloru
Szybkość, z jaką obiekt odbija lub pochłania światło, zależy zarówno od długości fali emitowanego światła, jak i od koloru obiektu. Ta właściwość może służyć do wykrywania kolorów.
- Łatwa regulacja
Pozycjonowanie wiązki na obiekcie jest proste w przypadku modeli, które emitują światło widzialne, ponieważ wiązka jest widoczna.