W polskich gospodarstwach domowych coraz więcej mówi się o oszczędzaniu energii. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że na wysokość rachunków za prąd wpływa nie tylko energia wykorzystywana w domu, ale również w garażu. Mąż, który po pracy chce się zrelaksować przy samochodzie nie stanowi problemu latem, ale już wielogodzinne grzebanie się z silnikiem zimą może być problemem w garażu nieocieplanym.
Jak współcześnie ociepla się garaże?
Zasadniczo mamy różnego rodzaju pianki poliuretanowe. Taką pianką spryskuje się powierzchnię, no i już jest ciepło. Ale są też bardziej zaawansowane rozwiązania, jak np. garaże Piotra (https://www.piotr.com.pl), gdzie efekt ocieplenia garażu uzyskuje się poprzez specjalną konstrukcje – ściany wielowarstwowe. Na ściany te składają się:
- Blacha. Zwykle powlekana dla zwiększenia trwałości
- Rdzeń. Styropianowy lub poliuretanowy. Są pewne różnice między tymi materiałami. Poliuretan jest droższy, ale jeśli uprzemy się na grubszą, np. 10 cm warstwę to będzie bezpieczniejszy w obliczu ewentualnego pożaru. O szczegóły warto zapytać sklep.
- Kolejna blacha cynkowana 😉
- Zewnętrzny tynk umożliwiający dostosowanie garażu kolorystycznie pod budynek
Ściany warstwowe garażu pozwalają uzyskać większą przestrzeń roboczą niż w przypadku garaży budowanych z cegieł
Rachunki to nie wszystko…
Okazuje się, że garaży tynkowane (ocieplane) sprawdzają się również latem. W końcu izolacja działa równie dobrze na ciepło i na zimno. Dzięki temu latem mamy przyjemny klimat, nie gromadzi się wewnątrz wilgoć i nie jest parno.
Czas budowy garażu tynkowanego jest bardzo krótki – w przypadku garaży Piotra to ok. 6 godzin.
Podsumujmy!
- Garaż tynkowany pozwala uzyskać większą przestrzeń roboczą
- Ocieplenie pozwala zmniejszyć rachunki za prąd
- Budowa trwa tylko chwilę
- Kolorystycznie łatwiej dopasować garaż do danego budynku
Czyli: same korzyści, praktycznie żadnych wad… no, może poza ceną Wiadomo, że postawienie garażu z cieniutkiej blachy jest tańsze. Pytanie tylko, czy chodzi nam o garaż z prawdziwego zdarzenia, czy chcemy mieć coś w rodzaju budy dla psa? Ten problem każdy musi już sobie rozpatrzyć indywidualnie.