Ostatnio coraz więcej słyszy się o zaletach modułowych nawierzchni sportowych – czy rzeczywiście warto je montować? Jak najbardziej, naprawdę stanowią one bardzo praktyczne rozwiązanie. A dlaczego?
Modułowe nawierzchnie sportowe – podstawowe informacje
Na początek, zanim jeszcze wyjaśnimy ich zalety, warto pokrótce mniej więcej powiedzieć, czym są takie modułowe nawierzchnie sportowe. Otóż są to nawierzchnie sportowe sprzedawane w formie kwadratów, najczęściej wielkości około 30 cm x 30 cm choć oczywiście nie jest to regułą. Taka nawierzchnia później jest montowana właśnie z takich kwadratów – coś jak podłoga w kuchni z płytek, przy czym tu nie ma fug, tylko każdy moduł idealnie jak w puzzlach pasuje do drugiego. Najczęściej wykonane są one polipropylenu.
Czym charakteryzują się takie modułowe nawierzchnie sportowe?
1) łatwy montaż, transport i demontaż
Przede wszystkim takie moduły łatwo jest przewieźć, zamontować, rozmontować. Świetnie zatem nadają się do boisk tymczasowych albo po prostu można docenić to, że naprawdę łatwo się je rozkłada.
2) pełne bezpieczeństwo
Taki podział na kostki niejako sprawia też, że siły nieco inaczej się rozkładają i w wielu przypadkach taka nawierzchnia sportowa modułowa może być bezpieczniejsza w razie upadku.
3) wygodna wymiana
Wiadomo – czasem nawierzchnie sportowe się psują. W końcu sport często związany jest z użyciem znacznej siły i niektórych uderzeń może nie wytrzymać nawet i najlepsza nawierzchnia. Tu jednak zaletą jest to, że można wymienić pojedynczy moduł, a nie od razu całą posadzkę.
4) uniwersalność
Warto jeszcze dodać na koniec, że takie nawierzchnie do uprawiania sportu wykonane z modułów są bardzo uniwersalne. Jak już zostało to wspomniane – są one najczęściej z polipropylenu, a czasem z innych tworzyw, niemniej jednak zasadniczo produkuje się je tak, że odpowiednie są do uprawiania różnego rodzaju sportu. Co więcej modułowość umożliwia tu również dowolne skracanie czy wydłużanie boiska, a także dobudowanie drugiego w tym samym stylu.