Wraz z rozwojem rynku rośnie popyt na zawory pneumatyczne, które mają szeroką gamę zastosowań. Zawory te mają dwie niezwykle specyficzne cechy, mianowicie – po pierwsze, kontrolują ciśnienie, a po drugie są zasilane pneumatycznie. Zawory te są niewątpliwie przydatne w różnego rodzaju gałęziach przemysłu. Ich struktura bez zarzutu odpowiada ciężkim wymaganiom. Są chętnie wykorzystywane w ciężkich warunkach pracy, ale również podczas intensywnego użytkowania ze względu na ich nadzwyczajną trwałość i wytrzymałość.
Gdzie spotkamy się z zaworami pneumatycznymi?
Między innymi mogą być one stosowane do mediów takich jak:
- powietrze,
- gaz,
- chemikalia,
- produkty petrochemiczne,
- woda.
Dlatego też świetnie sprawdzą się w ciepłownictwie, przemyśle spożywczym czy gazownictwie.
Na rynku znajdziemy także zawory pneumatyczne – kołnierzowe, które charakteryzują się niezwykłą funkcjonalnością. W łatwy i przystępny sposób możemy kontrolować ich pracę, ale również regulować je według własnych upodobań.
Podział zaworów pneumatycznych
Zawory pneumatyczne możemy podzielić pod względem rodzaju sygnału sterującego. Wyróżniamy zawory sterowane:
- ręcznie
- mechanicznie
- pneumatycznie
- elektrycznie.
Oprócz tego, warto podkreślić, że zawory mają różną ilość dróg przepływowych, czyli ścieżki, którymi do zaworu dostaje się czynnik roboczy – znajdziemy zarówno dwudrogowe, trójdrogowe jak i pięciodrogowe.
Priorytetem podczas wyboru powinien być także rodzaj elementu zamykającego przepływ:
- zawory pneumatyczne grzybkowe,
- zawory pneumatyczne membranowe.
Pierwszy rodzaj, czyli grzybkowe, jak sama nazwa wskazuje, zamykane są za pomocą grzybka, który dociska siłą tłok do siedziska w ten sposób zamykając przepływ medium.
W drugim rodzaju zaworów, czyli membranowych, również można domyślić się, iż występuje tam membrana, która jest dociskana poprzez tłok do ukształtowanej podstawy.
Jak wybrać zawór pneumatyczny?
Wymienione wyżej elementy pozostają kwestią naszego wyboru. To znaczy, jakie medium chcemy wykorzystywać, w jaki sposób zawór ma być sterowany, a także ile ma być dróg przepływowych. Należy pamiętać, że istotna jest dopuszczalna temperatura medium, które będzie przepływać, to znaczy – wybrać odpowiedni sprzęt by nie uszkodzić instalacji bądź samego zaworu.
Oprócz względów czysto technicznych, warto pochylić się nad względami ekonomicznymi. Pamiętajmy, niska cena nie oznacza dobrej jakości produktu. Może warto więc zakupić element nieco droższy w renomowanym sklepie, który zagwarantuje nam dobrą jakość surowca i dłuższą żywotność wyrobu?