Spośród wszystkich dostępnych na rynku i popularnych wśród klientów rodzajów zaworów, zawory elektromagnetyczne stanowią szczególny rodzaj, który po pierwsze posiada bardzo szerokie zastosowanie, po drugie zaś – ze względu na specyficzny sposób działania, są szczególnie interesującym wyborem w ramach armatury przemysłowej.
Zawory elektromagnetyczne, nazywane również elektrozaworami mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, co czyni je szczególnie wartościowym produktem na rynku.
Sposób działania zaworów elektromagnetycznych
W jaki sposób funkcjonują omawiane zawory? Jak łatwo się domyślić, głównym motorem napędowym ich działania jest mechanizm, który znamy z lekcji fizyki ze szkoły średniej. Cewka elektromagnetyczna podpięta do prądu, którego podpięcie lub odłączenie powoduje wytworzenie pola magnetycznego, które z kolei przyciąga lub odpycha rdzeń (ograniczany przez sprężynę), bądź też kotwicę, która jest sprzężona z elementem sterującym takim zaworem. Rdzeń czy też kotwica po odłączeniu prądu odciągany do pozycji wyjściowej sprawia zmianę ustawienia zaworu.
Same elektrozawory mają przynajmniej dwa podstawowe rodzaje. Mechanizm opisany wyżej dotyczy tak zwanych zaworów bezpośredniego stosowania. Nieco inaczej się mają sprawy w przypadku zaworów z serwowspomaganiem. W takim mechanizmie oprócz opisanego wyżej sposobu działania, mamy jeszcze do czynienia ze specjalnym medium, którego celem jest wsparcie cewki elektromagnetycznej. Kiedy niezbędne jest wykorzystanie takiego zaworu? Przede wszystkim w sytuacjach, w których mamy do czynienia z dużymi gabarytami. W takiej sytuacji, cewka elektromagnetyczna również powinna być sporych rozmiarów, co nie zawsze jest możliwe. Wtedy właśnie, medium robocze (gaz lub ciecz) wspomaga działanie tej cewki przez oddanie energii.
Zastosowanie zaworów elektromagnetycznych
Zawory elektromagnetyczne przede wszystkim wykorzystuje się w systemach o charakterze pneumatycznym. Ponadto, wykorzystywane są one między innymi w instalacjach chłodniczych, a także ciepłowniczych, systemach dozujących, oczyszczalniach ścieków, suszarniach i innych układach o charakterze przemysłowym.
Wybierając omawiany wyżej zawór z serwospomaganiem, warto jest pamiętać o tym, że ma on kilka specyficznych cech, które trzeba wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, są one używane w instalacjach o dużej średnicy. Warto mieć to na uwadze, gdyż wtedy naprawdę potrafią one być dużo bardziej korzystne. Z drugiej strony tego typu zawór ma nieco dłuższy czas otwierania i zamykania co sprawia, że w instalacjach, w których konieczne jest błyskawiczne działanie, mogą one być mniej korzystne. Zawory te są również mało odporne na zanieczyszczenia. Inna sprawa, że zawory elektromagnetyczne z serwowspomaganiem mają możliwość pracy w dużo wyższych ciśnieniach roboczych. Jakie są wnioski? Zawory elektromagnetyczne tego typu również są wartościowym sprzętem – trzeba po prostu wiedzieć, gdzie je wykorzystać.