Określenie zapotrzebowania cieplnego

Nie jest niczym odkrywczym, że o emisji gazów cieplarnianych mających niekorzystny wpływ na atmosferę ziemską w dużej mierze pochodzi z instalacji ciepłowniczych. Ponad 50% emisji CO2 pochodzi właśnie z wykorzystania procesu spalania (najczęściej węgla) w piecach o różnej sprawności.

Ile zużywamy ciepła?

Z obliczeń przeprowadzonych również w latach 80 w RFN wynika, że na każdą wyprodukowaną kilowatogodzinę energii wykorzystywane jest w praktyce różna ilość energii. Zapotrzebowanie jakie występuje w budynkach można obliczać (wg polskiej normy PN-94/B-03406 ). Całkowite zapotrzebowanie cieplne oznaczone jest jako Q (dla każdego pomieszczenia budynku oddzielnie), zapotrzebowanie to powinno uwzględniać straty ciepła przez przenikanie (Qp) oraz ucieczka ciepła przez wentylacje (Qw). Wzór na zapotrzebowanie cieplne jest na początku prosty:

Q=Qp+Qw

a dla Qp:

Qp = k * A * (ti-te)

Dla drugiego wzoru należy wyjaśnić współczynnik przenikania cieła (wyjątek stanowi współczynnik dla powierzchni przeźroczystych – współczynnik korekcyjny obliczany jest jako:

k=ko + Δka + Δks

Ważną informacją jest, że współcześnie budynki powinny być wyposażone w okna o współczynniku k = 1,8 W (m2 * K)

Jak dobrać odpowiedni grzejniki w domu z instalacją cieplną

Montowanie kaloryferów w instalacji grzewczej budynku w dużej mierze zależeć będzie od stosowanych w pomieszczeniu oknach. W przypadku okien izolowanych na powierzchni których temperatura nie różni się znacząco od temperatury powierzchni grzejników nie trzeba instalować w przestrzeni pod oknem. W przypadku pozostałych okien zainstalowanie grzejnika pod oknem jest konieczne, aby instalacja cieplna w budynku była wystarczająco wydajna. Montowanie grzejników o minimalnej głębokości zabudowy sprzyja utrzymaniu wyższej temperatury na powierzchni szyb okiennych.

Ważnym elementem w instalacji grzewczej będzie temperatura zasilania i powrotu. Wartości te określają typ grzejnika. Wyróżnić można następujące podstawowe typy grzejników:

  • grzejnik niskotemperaturowy
  • grzejnik członowy
  • grzejnik płytowy

Dla każdego z typów grzejnika tabele mocy cieplnej grzejników określają jakie będą rozmiary grzejnika i jakie współczynniki korekcyjne, oraz moc cieplną uzyskamy przy zastosowaniu danych konstrukcji.