Na rynku zaworów mamy do czynienia z wieloma rodzajami tego typu urządzeń. Do jednych z nich należą zawory pneumatyczne, które sterują kierunkiem, natężeniem oraz ciśnieniem sprzężonego medium roboczego, jak stanowi formalna definicja tego typu zaworów. Warto na początku rozważyć, jak działają tego typu zawory, następnie zaś zastanowić się, jakie mogą być ich rodzaje.
Czym są zawory pneumatyczne?
Jak sama nazwa wskazuje, zawory pneumatyczne działają za pomocą sprężonego powietrza lub innego gazu obojętnego. Zawór taki służy do tego by sterować, regulować, a także rozdzielać sygnał w aplikacjach bardzo różnego typu, mających zastosowanie w pneumatyce oraz automatyce przemysłowej. Stosuje się je głównie budując instalacje, ale też konstruując przeróżne maszyny i urządzenia. Tego typu zawory działają poprzez zmianę wysokości ciśnienia medium w zaworze, czyli najczęściej jego wzrost, ale też zmianę kierunku przepływu tego medium (gazu) a także poprzez sygnał zewnętrzny pneumatyczny. Generalnie wszystkie te trzy sytuacje powodują zmianę ustawienia tłoka stanowiącego główne źródło działania zaworu pneumatycznego.
Rodzaje zaworów
Zawory pneumatyczne dzielić się mogą na różne rodzaje – i tak mamy zawory 2/2, 3/2, 5/2 oraz 5/3. Klasyfikacja ta dotyczy podziału zaworów pneumatycznych ze względu na funkcję. Pierwsza liczba w nazwie takiego zaworu oznacza ilość przyłączy medium sterującego takim zaworem, druga zaś liczbę położeń wspomnianego wyżej tłoku. Aby więc w pełni zrozumieć o co chodzi w powyższych oznaczeniach, można powiedzieć, że pierwszy z omawianych typów zaworów czyli zawór 2/2 to zawór dwudrogowy dwupołożeniowy. Mówiąc w skrócie zawór taki posiada dwa przyłącza, czyli dwie drogi oraz dwa możliwe rodzaje położenia zaworu pneumatycznego. Ponadto, biorąc pod uwagę funkcję, jaką pełnią zawory w danym układzie wyróżnić można zawory rozdzielające (których zadaniem jest określenie początku i końca czyli drogi czynnika roboczego), zawory sterujące ciśnieniem, zawory odcinające a także zawory sterujące kierunkiem przepływu, nazywane zwrotnymi, logicznymi i szybkiego spustu.
Innym rodzajem podziału zaworów pneumatycznych jest podział ze względu na rozmiar i rodzaj przyłącza. Z tej perspektywy mamy do czynienia z zaworami kołnierzowymi, które inaczej zwane są flanszowymi, zaworami kompaktowymi, co jak sama nazwa wskazuje świadczy o niewielkich rozmiarach takich zaworów (są one przystosowane do montażu w wyspie zaworowej), z przyłączami gwintowanymi, posiadającymi różne rozmiary tychże gwintów wymierzane w calach. Zawory pneumatyczne mogą mieć też różne kształty. Są wobec tego zawory tak zwane grzybkowe, zawory kulowe, zawory o charakterze membranowym a także motylkowym – każdy z nich różni się nieco kształtem, a także zastosowaniem .
Zastosowanie
Gdzie sprawdzają się zawory pneumatyczne? W ogromnej ilości branż o charakterze przemysłowym. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wytrzymałość na ciężkie a nierzadko i ekstremalne warunki pracy, zawory pneumatyczne mogą spełniać swoją rolę. Stąd też ich występowanie w gazownictwie, branży chemicznej, przemyśle spożywczym, czy wydobywczym a nawet petrochemii! Jak więc widać zawory pneumatyczne stanowią bardzo powszechną grupę zaworów do użytku przemysłowego. Warto w tym miejscu nadmienić, że zawory pneumatyczne mają wyjątkowo wysoką wytrzymałość na panujące w nich ciśnienie, które liczyć można nawet w kilkunastu barach.