Ceny energii elektrycznej z roku na rok drożeją. Niestety w dobie pandemii koronawirusa widzimy to jeszcze bardziej. Niemniej jednak mamy możliwość zaoszczędzenia energii, zadbania o środowisko naturalne i przy okazji o swoje zdrowie – mowa tutaj o odnawialnych źródłach energii pozyskiwanych ze słońca. Darmowa energia elektryczna staje się coraz bardziej popularna. Nic w tym dziwnego, skoro z dnia na dzień jest coraz bardziej opłacalna. Dlatego w tym artykule poruszymy temat fotowoltaiki. Czym jest? Z czym się wiąże? Jakie ma zastosowanie i czy warto? Zatem sprawdź dalszą część naszego artykułu, aby znaleźć odpowiedź na powyższe pytania.
Fotowoltaika – co to takiego?
Fotowoltaika to inaczej technologia wytwarzania prądu w ramach odnawialnych źródeł energii. Sam termin oznacza panele fotowoltaiczne (moduły), które zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Z angielskiego oznacza się ten termin skrótem PV, czyli PhotoVoltaic. Warto zwrócić uwagę, że instalacje fotowoltaiczne działają w dwóch systemach:
– on grid, czyli są podłączone do sieci energetycznej,
– oraz off grid, charakteryzuje się systemem wyspowym.
Dlatego można powiedzieć, że darmowa energia elektryczna to zbawienie w obecnych czasach zmian klimatu, chorób i zanieczyszczeń. Zanim jednak się zdecydujemy warto sprawdzić firmę, która miałaby dostarczyć oraz zająć się montażem całego systemu. Na szczególną uwagę zasługuje firma Wolna Energia, ponieważ opiera się na najlepszych materiałach, wykwalifikowanych fachowcach w konkurencyjnej cenie. Cała załoga dokłada wszelkich starań, aby każdy mógł cieszyć się jej wieloletnią żywotnością.
Fotowoltaika – jak działa i od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?
Jak już zostało wspomniane panele fotowoltaiczne zbudowane są z wielu ogniw, które są nastawione na słońce. Przy padaniu promieni dochodzi do wybijania elektronów przez fotony. Zatem zmienia się energia słoneczna na darmową energię elektryczną, która jest wykorzystywana w domu lub w firmie jako podstawowe źródło energii elektrycznej. Wiele osób nadal zastanawia się nad opłacalnością fotowoltaiki i nic w tym dziwnego, ponieważ koszta mogą sięgnąć od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jednak w przeliczeniu na koszty płacenia rachunków z energetyki mamy bilans pozytywny. Ponadto producenci zapewniają gwarancję nawet do 12 lat. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, zanim się zdecydujemy? Oto kilka z nich:
– rozmiar instalacji, która wpływa na moc,
– lokalizacji fotowoltaiki, taniej wyjdzie montaż na dachu niż na gruncie,
– usługa montażu,
– rodzaj i jakość wszystkich przewodów,
– wytrzymałości dachu oraz kąta nachylenia,
– koszty ubezpieczenia oraz serwis pogwarancyjny i opieka.
Powyżej wymienione czynniki pokazują od czego uzależniona jest ostateczna kwota energii fotowoltaicznej. Jednak dużym atutem jest możliwość bezgotówkowego rozliczania się w ramach tak zwanych systemu opustów.