Rekuperator jest sercem systemu wentylacji. To właśnie dzięki niemu mogą działać wentylacje w budynkach, w których odzyskuje się ciepło z powietrza przeznaczonego do wyprowadzenia poza budynek, czyli powietrza zużytego, już niepotrzebnego.
Rekuperator wyposażony jest wówczas w wymiennik ciepła, który ma za zadanie przekazać ciepło ze zużytego, nagrzanego powietrza i przekazać je świeżemu, które pobierane jest z zewnątrz. W chłodne dni i w okresie zimowym takie powietrze posiada niską temperaturę. Aby nie wychładzać wnętrza budynku, stosuje się właśnie odzysk ciepła.
Rodzaje rekuperatorów stosowanych w wentylacji z odzyskiem ciepła
Na wstępie zaznaczyć należy fakt, że praca rekuperatora zależeć będzie od jego jakości. Najtańsze produkty nie będą bardzo skuteczne. Odzyska ciepła będzie na niższym poziomie co przełoży się na koszty ogrzewania. Do tego praca wentylatorów może być zbyt głośna a i sam pobór prądu na poziomie niezadowalającym. Inwestując w dobre, markowe rozwiązania możemy liczyć na wysoką skuteczność w odzysku ciepła oraz cichą i bezawaryjną pracę całego systemu.
Możliwe jest rozróżnienie czterech podstawowych typów rekuperatorów:
- rekuperator krzyżowy,
- rekuperator przeciwprądowy,
- rekuperator obrotowy,
- rekuperator entalpiczny.
Różnice pomiędzy wymiennikami ciepła w rekuperatorach
Jak zostało opisane, za odzysk ciepła bezpośrednio odpowiadają wymienniki ciepła. Różnią się między sobą budową i sposobem odzyskiwania energii cieplnej ze zużytego powietrza. Rekuperator krzyżowy składa się z ustawionych względem siebie prostopadle małych kanałów, dzięki czemu krzyżowo przepływają strumienie powietrza – nawiewane i wywiewane. Powietrza się między sobą nie mieszają, a poziom odzyskiwania ciepła wynosi do około 70%. Rekuperator przeciwprądowy działa na zasadzie podobnej, jednak kanały wentylacyjne ułożone są względem siebie równolegle. Dzięki temu wydłuża się droga, w której odzyskuje się ciepło co przekłada się na wyższą sprawność, która osiąga nawet 95%. Rekuperator rotacyjny posiada postać walca, który obraca się nieustannie podczas swojej pracy, wymaga zatem dodatkowego zasilania. Polega na przepuszczaniu powietrza świeżego i zużytego na zmianę, stąd możliwe jest niewielkie ich mieszanie się. Skuteczność jednak jest nieco większa niż w rekuperatorach krzyżowych i wynosi do 80%. Rekuperator entalpiczny natomiast jest bardzo nowoczesną i skuteczną formą odzyskiwania ciepła. odzysk może przekraczać 100% dzięki wykorzystaniu ze zużytego powietrza zarówno energii cieplnej jak i wilgoci. Ma to także bardzo dobry wpływ na jakość powietrza wwiewanego, które nie jest przesuszone. przy pracy rekuperatora entalpicznego wykorzystywane jest zjawisko kondensacji pary wodnej.
Podstawowe korzyści stosowania wymiennika entalpicznego:
- wysoka skuteczność odzysku ciepła,
- odzyski pary wodnej,
- łatwa kontrola i sterowanie systemu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Luftberg (dystrybutora wentylatorów ebm-papst) oferta wentylatorów dostępna na stronie www.wentylatory-online.pl