Większość z nas nie wyobraża sobie braku dostępu do bieżącej wody. Wystarczy odkręcić kran w łazience lub kuchni i sprawa załatwiona. A przecież tak naprawdę jesteśmy szczęśliwcami, którzy mogą z tej możliwości korzystać, o czym często zapominamy. W dalszym ciągu w wielu krajach woda jest towarem luksusowym dla wielu osób.
Zastosowanie instalacji
W życiu przeciętnego europejczyka woda służy nie tylko do zaspokajania pragnienia, gotowania, utrzymania higieny osobistej oraz czystości w domu. Często zapominamy, że to wszystko jest możliwe dzięki prawidłowemu montażowi instalacji kanalizacyjnej. Zatem, aby uniknąć problemów braku bieżącej wody, warto już na samym początku zwrócić uwagę, czy wszystko z naszą instalacją jest w porządku. Instalacja kanalizacyjna ma również za zadanie odprowadzanie ścieków z urządzeń sanitarnych przez piony kanalizacyjne, które zanieczyszczenia wyprowadzają poza budynek: do szamba, domowej oczyszczalni lub w przypadku mieszkań – do kanału ulicznego.
Wszystko zaczyna się od rur
Zastosowanie uchwytów ze stali nierdzewnej oraz obejm gwarantuje bezpieczną i trwałą instalację takich elementów, jak rury, kable oraz węże. Jest to niezwykle istotne, gdyż elementy te pracują w niekorzystnych warunkach środowiska, które wpływają na ich eksploatację oraz szybsze zużycie. Stosując obejmy do rur można znacząco zwiększyć odporność rur na uszkodzenia – pod warunkiem, że zostanie dobrany ich odpowiedni rozmiar. W przeciwnym wypadku mogą uszkodzić powierzchnię przewodów. Warto rozważyć zamówienie uchwytów indywidualnych. Wówczas ma się pewność, że będą odpowiednio dopasowane do pozostałych elementów. Co bardzo ważne, rury powinny być mocno zamontowane, nie można dopuścić do wystąpienia choćby minimalnej wolnej przestrzeni między uchwytem a rurą. Może ona doprowadzić do nieszczelności i szybszej eksploatacji instalacji. A przecież zależy nam, aby działała ona sprawnie możliwie jak najdłużej…
Rodzaje rur
Dawniej do instalacji kanalizacyjnych stosowało się rury z żeliwa oraz kamionki. Zostały one zastąpione tworzywami sztucznymi, a mianowicie:
– polichlorkiem winylu (PCV) oraz
– polipropylenem (PP).
Materiały te są zdecydowanie tańsze od swoich poprzedników, lżejsze (co jest ogromną zaletą w czasie montażu) i co najważniejsze, całkowicie odporne na korozję. Szczelność między poszczególnymi elementami rur zapewniają gumowe uszczelki. Niestety, materiały te nie są idealne i również posiadają wady. Niewątpliwym minusem dla wielu osób będzie fakt, że nie do końca dobrze radzą sobie z tłumieniem hałasu, który spowodowany jest przez spływające zanieczyszczenia. Odczuwalne jest to przede wszystkim w sytuacji, gdy pion kanalizacyjny biegnie wzdłuż sypialni. W takim przypadku warto zastosować rury niskoszumowe, które zdecydowanie lepiej radzą sobie z kłopotliwymi odgłosami. Inną metodą jest również wygłuszanie pionów przy pomocy wełny mineralnej.
Więcej cenny informacji na temat obejm do rur, uchwytów oraz uszczelek znajdą Państwo na stronie www.admet.com.pl