Usługi porządkowe w gminach

Utrzymanie porządku na drogach i chodnikach jest w gestii gminy. Samorząd gminy musi zlecić prace porządkowe specjalistycznym firmom zwykle tym, które wykonują usługi komunalne. By te mogły być powołane do prac czystościowych muszą legitymować się profesjonalnym sprzętem i wykwalifikowanym personelem.

Wybór wykonawcy i sprzętu

Do realizacji usług czystościowych najczęściej organizowane są przetargi. Właściciel przedsiębiorstwa musi deklarować wykonania wszystkich prac i zmieścić się w określonym czasie. Jeśli zaś chodzi o sprzęt jednym z wymogów jest posiadanie zamiatarki. Dlatego, że jest to grupa maszyn, która jest w stanie wykonać niemal każde prace porządkowe. Można wyróżnić różne rodzaje: zamiatarka uliczna, zamiatarka samojezdna, montowana do ciągnika. Każda z nich sprawuje się bez zarzutów jeśli chodzi o prace czystościowe.

Zamiatarki uliczne doskonale radzą sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami i co więcej mogą być stosowane do prac letnich i zimowych. W sezonie letnim przydają się jako maszyna wymiatająca kurz i zanieczyszczenia zaś w zimę jako maszyna do odśnieżania.

Letnie utrzymanie gmin

Utrzymanie gmin w czystości w sezonie letnim obejmuje głównie sprzątanie pasa drogowego. Ten powinien być stale zamiatany a później oczyszczany. Chodniki i przydroża stale utrzymywane powinny być w czystości. Firmy komunalne muszą także dbać o  cykliczne dbanie o porządek na parkingach, zieleńcach i na przystankach.

Zimowe utrzymanie gmin

W ramach sezonu zimowego, podobnie jak w pozostałych sezonach, prowadzone są prace polegające przede wszystkim na sprzątaniu gminy. Niezmiennie prowadzone są usługi oczyszczania jezdni, chodników. Zimą dochodzą jedynie prace związane z odśnieżaniem ulic, dróg chodników oraz oblodzenie nawierzchni i dróg dojazdowych. Dochodzą do nich standardowe czynności związane z utrzymywaniem porządku.