Dom dla niepełnosprawnych

Osób niepełnosprawnych wśród nas jest całkiem sporo. Warto zadbać o to, aby dom, w którym spędzają część swojego życia był dostosowany do ich potrzeb, a przede wszystkim funkcjonalny. Bardzo istotnym czynnikiem jest wygoda i komfort niepełnosprawnego. W poniższym artykule trochę wskazówek na ten temat.

Ile pięter?

Przy osobach niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich warto zadbać, aby dom był parterowy. Wjazd na wyższe kondygnacje budynku może być uciążliwy nie tylko dla osoby niepełnosprawnej, ale także dla opiekuna czy partnera. Z pomocą przychodzi nam schodołaz, który odciąży nieco plecy opiekuna, ale również zapewni komfort osobie na wózku. Wyróżniane są schodołazy gąsienicowe, które wjeżdżają po krawędzi schodów oraz kroczące – wspinają się schodek po schodku.

Podłogi

Ważne jest, aby podłogi w domu były na jednym poziomie. Bez żadnych uskoków, które mogą spowodować upadek osoby niepełnosprawnej poprzez potknięcie czy nieprawidłowe najechanie wózkiem inwalidzkim.

łazienka

Łazienka

Pamiętajmy o odpowiedniej przestrzeni manewrowej dla niepełnosprawnej osoby. Powinna ona wynosić około 1,5 m, gdyż jest to pełny obrót wózka inwalidzkiego. Podkreślić również należy, iż w łazience powinny znajdować się wszelkiego rodzaju uchwyty, obniżone umywalki czy poręcze. Ważne jest, aby były to elementy chropowate, które nie będą śliskie i nie spowodują uszczerbku na zdrowiu poprzez upadek czy inny wypadek.

Otwarta przestrzeń

Jeśli to możliwe – stwórzmy otwartą przestrzeń, dzięki której osobie niepełnosprawnej będzie się o wiele łatwiej poruszać. Warto także zrezygnować ze wszystkich rzeczy, które niejako będą torem przeszkód i znacznie utrudnią przemieszczanie się.

Meble

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim muszą mieć łatwy dostęp do swoich rzeczy znajdujących się w meblach. Unikajmy mebli wiszących, do których taki człowiek nie dostanie. Istotne jest, aby w kuchni istniał blat kuchenny, pod który osoba niepełnosprawna będzie mogła wjechać i kroić warzywa czy przyrządzać samodzielnie ulubione dania.

niepełnosprawni

Zewnętrzna część budynku

Nie możemy zapomnieć o zewnętrznej części budynku. Zlikwidujmy krawężniki czy śliskie powierzchnie, które mogą spowodować poślizgnięcie się. Zadbajmy także o bramy i furtki, które powinny mieć wymiary od około 90 cm do 110 cm.

 

To tylko kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas przystosowywania domu dla osoby niepełnosprawnej.