Wentylatory kwasoodporne lub inaczej nazywane również chemoodpornymi to bardzo szeroka gama urządzeń, które najogólniej można podzielić na dwie grupy: wentylatory promieniowe oraz dachowe. W każdej z wymieniowych grup występują wentylatory przemysłowe w wykonaniu ex, czyli wentylatory przeciwwybuchowe.
Charakterystyka wentylatorów kwasoodpornych
Wentylatory w wykonaniu kwasoodpornym stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko zanieczyszczenia powietrza przetłaczanego różnymi substancjami żrącymi. Ponadto bardzo często stosowane są one do usuwania agresywnych związków chemicznych, takich jak opary kwasów, zasad, pyłów, spalin, itp. Dodatkowo wentylatory chemoodporne znajdują również zastosowanie w laboratoriach chemicznych, farmaceutycznych, przemysłowych lub spożywczych. Montuje się je również na dachach budynków uniwersytetów, zakładów przemysłowych oraz instytutów badawczych – jednym słowem wszędzie tam, gdzie konieczna jest odporna na różnego rodzaju związki chemiczne, wysokiej jakości wentylacja.
Najważniejsze cechy wentylatorów kwasoodpornych
Wentylatory kwasoodporne muszą zostać w odpowiedni sposób przygotowane i wykonane, aby mogły w pełni spełniać swoje zadanie. Zazwyczaj wytwarzane są one w pełni przez formowanie wtryskowe. Obudowa musi charakteryzować się niezwykłą odpornością oraz trwałością, dlatego wykonana jest z polipropylenu odpornego na promieniowanie UV. Ponadto wirnik również wykonywany jest z polipropylenu i charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością. Jego łopatki zakrzywione są nieco do przodu, wyważone statycznie i dynamicznie oraz opatrzone wzmocnioną, wbudowaną piastą. Z kolei wszystkie uszczelki muszą być wykonane z materiału antykorozyjnego zapewniającego zabezpieczenie przed wyciekiem przy wałku/ obudowie. Cały montażowy osprzęt zewnętrzny musi być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, aby mógł zapewnić bezpieczeństwo oraz sprawność działania urządzenia.
Wentylatory kwasoodporne przeznaczone są do transportu agresywnych związków chemicznych, wilgotnych gazów lub spalin. Są one idealne do pracy w odciągach oraz digestoriach w przemyśle chemicznym, ale również bardzo często stosowane są również w obiektach użyteczności publicznej, np. w szpitalach, różnego rodzaju laboratoriach, a także w szkołach.