Na przestrzeni lat zmienił się sposób korzystania z kuchni. Kiedyś znacznie więcej czasu poświęcało się na gotowaniu, myciu naczyń. Obecnie takie role jak zmywanie przejmuje zmywarka, natomiast obiady często kupowane są na zewnątrz, a rola kuchni jest bardziej ograniczona, można powiedzieć do podgrzewania posiłków, i szykowania mniejszych dań. Jednak zlewozmywak jest cały czas bardzo potrzebny i dobór do niego odpowiedniej baterii kuchennej to bardzo ważna z praktycznego punktu widzenia kwestia.
Wybór odpowiedniej baterii
Aby dokonać dobrego wyboru trzeba uwzględnić kilka kwestii, które pozwolą nam optymalnie dostosować konstrukcję baterii kuchennej do potrzeb. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy będzie ona miała współpracować ze zlewozmywakiem wpuszczanym, czy tradycyjnym do mebli wolnostojących. Bateria może być zatem dostosowana do mocowania na krzywkach hydraulicznych montowanych na ścianie, lub w otworze zlewu lub blacie – takie modele baterii stojących stosuje się w wyspach kuchennych. Kolejną kwestią będzie dobór odpowiedniej wysokości baterii, aby współgrała z głębokością i rozmiarami zlewu. Warto także zwrócić uwagę na to, gdzie będzie znajdował się zlew, czy będzie to miejsce przy oknie, czy inne. Należy wybrać taki model, który będzie wygodny, a korzystanie z niego nie będzie męczące dla użytkowników.
Rodzaje baterii kuchennych
Jak zostało wspomniane powyżej, główny podział kranów kuchennych to względy konstrukcyjne i miejsce montażu. Kolejnymi typami baterii będzie sposób nalewania wody. Rozróżniamy baterie jednouchwytowe, dwu uchwytowe i bezdotykowe. Pierwsze są bardzo popularnym rozwiązaniem i umożliwiają lanie zarówno ciepłej jak i zimnej wody obsługując jeden uchwyt. Mniej wygodne, ale ciągle stosowane są krany dwu uchwytowe, w których każdy z zaworów obsługuje albo wodę ciepła albo zimną. W tym kranie trudniej jest uzyskać właściwa temperaturę wydobywającej się z wylewki wody, dlatego jest mniej praktyczna. Bardzo ciekawym i najnowocześniejszym przykładem są baterie bezdotykowe. Dzięki wbudowanej fotokomórce potrafią rozpoznać kiedy woda ma się lać, a zawór zamyka dopływ wody, kiedy żaden obiekt nie znajduje się przy baterii. Rozwiązanie to wpływa na znaczne oszczędności wody przy zmywaniu, gdyż woda leci tylko wtedy, kiedy jest na to zapotrzebowanie.
Dobrze jest także zwrócić uwagę na inne elementy jak napowietrzanie wylewki, w celu zwiększenia oszczędności wody, stosowanie wyciąganej wylewki, co pozwoli na dokładniejsze opłukiwanie czy zmywanie naczyń, lub spłukiwanie zanieczyszczeń w zlewie. Są to obecnie coraz bardziej popularne rozwiązania, cechujące się dużą użytecznością i pozostają w atrakcyjnych cenach.
Zobacz także: