Niepełnosprawni w pełnosprawnym świecie

Osoby niepełnosprawne mają prawo skarżyć się na liczne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Mnóstwo obiektów użyteczności publicznej wciąż nie jest dostosowanych do ich potrzeb i możliwości. Mnóstwo dyrektyw unijnych zaczyna jednak regulować prawo architektoniczne w taki sposób, aby osoby poruszające się na przykład na wózkach inwalidzkich mogły poruszać sobie jak najbardziej samodzielnie.

Podczas projektowania budynków architekci muszą zwrócić uwagę na liczne detale

Odpowiednie wyposażenie łazienek, które muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych to jedno. W kwestii wymogów przepisowych istnieje jeszcze wiele innych czynników, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. W przypadku niedopilnowania któregokolwiek z zaleceń można być pewnym, że nie spotka się to z aprobatą nadzoru budowlanego.

Drzwi dla osób niepełnosprawnych

Wśród osób niepełnosprawnych istnieją nie tylko ci poruszający się na wózku inwalidzkim, jednak prawdą jest, że to właśnie takie osoby muszą pokonywać najwięcej barier. Mowa tu między innymi o barierach urbanistycznych, czy architektonicznych. Drzwi w obiektach użyteczności publicznej powinny mieć przynajmniej wymiar szerokości 90 cm. Zaleca się jednak, aby otwór oscylował w granicach 100 cm.

Ponadto do każdego obiektu powinna prowadzić specjalna rampa lub podjazd. W instytucjach państwowych bezwzględnie powinny znaleźć się windy przystosowane do osób niepełnosprawnych. Zaleca się również unikanie wszelkich progów, oraz nierówności podjazdów, które mogłyby skutkować wypadkiem osoby niepełnosprawnej.

Więcej na stronie Windydlaniepelnosprawnych.com.pl