Po zakończeniu często długiej, kosztownej i wyczerpującej dla inwestorów budowy domów prywatnych przychodzi powolny czas na urządzenie wnętrza domu, zakup mebli, wykończenie i założenie ogrodu oraz trawnika. Często w początkowych latach mieszkania w domu z ogrodem przeznaczamy główne środki na trawnik i do takiej powierzchni zasianego, lub wyłożonego z rolki trawnika ograniczamy się w pierwszych latach mieszkania w domu.
Trawnik dla początkujących
Osoby którym udało się zakończyć budowę własnego domu przechodzą szybko do kolejnego etapu urządzania domu i jego otoczenia. Zakładanie trawników przez domowników może przynieść zarówno zamierzone efekty, jak też zupełnie odwrotny efekt – wymagający poprawek, plantowania, napowietrzania lub przeprowadzenia całego sadzenia od nowa. Warto przygotować się do sadzenia trawnika, aby uniknąć kilku błędów przy zakładaniu trawnika – zarówno na etapie przygotowania terenu, wyrównania, wysiania, wałkowania, podlewania. Każdy z etapów wymaga odpowiedniego przygotowania i od skrupulatności wykonania zależeć będzie efekt sadzenia trawnika.
Zakładanie trawnika – efekt końcowy zależy od wybranego gatunku
Wybór odpowiedniego gatunku mieszanki trawnika pozwala uzyskać inny efekt – różne gatunki traw mogą dawać inny odcień zieleni, inaczej reagują na częste koszenie trawnika, mogą również wykluczać z gleby inne gatunki trawy. Technicy ogrodnictwa latami badali i dobierali odpowiednie mieszanki trawnika ogrodowego, aby zakup gotowych nasion w workach dawał odpowiedni efekt.
Podczas zakupu koniecznie sprawdź jaka jest wydajność danego produktu – powierzchnia jaką można obsiać teren pod trawnik powinna być opisana na opakowaniu. Podczas samego wysiewania ważne jest aby równomiernie (najlepiej na krzyż) rozsiewać nasiona, co zapewni wzrost równego trawnika.
Na trawnik z siewu najlepiej wybrać miesiące wczesnojesienne – jest to okres w którym panują odpowiednie warunki szybkiego wzrostu trawy (odpowiednia dobowa temperatura, wilgotność, małe szanse na susze). Jesienne trawniki nie będą dawać za pierwszym razem efektu ze zdjęcia, kolejny sezon powinien przynieść zagęszczenie trawnika.
Trawniki, pomimo iż dla początkującego ogrodnika wyglądają tak samo są zawsze innymi mieszankami gatunków traw. W domowym ogródku trudno będzie utrzymać dzikie polne gatunki trawy. Również kolor, wysokość źdźbła i odpowiednie nawodnienie terenu trawnika zależeć będą od wybranej mieszkanki trawnikowej.
Etapy zakładania trawnika z siewu – krok po kroku
- Przygotowanie gruntu – wyrównanie, użyźnianie, spulchnianie. Podczas pracy przy plantowaniu terenu pod trawnik warto przesiać grunt aby wyodrębnić z niego kamienie, korzenie, chwasty które mogą wpływać na nierówny wzrost trawnika oraz pojawienie się chwastów
- Plantowanie pod trawnik – w zależności od obranego projektu planowanie, czyli wyrównanie terenu powinno być przeprowadzone dokładnie – da to odpowiedni efekt końcowy.
- Podczas przygotowania gruntu należy sprawdzić jaką glebą dysponujemy – gliniane podłoże należy podsypać piaskiem, aby usprawnić przepływ wody w głąb ziemi (uniemożliwi zastanie wody i gnicie trawnika). Ziemię pod trawnik dobrze będzie podsypać warstwą ziemi kompostowej (min. 10 cm)
- Wyłożenie pół-przenikalnej warstwy materialnej (opcjonalnie) – utrudnia ona przedostanie się do warstwy trawy i powierzchni chwastom, oraz kretom
- Wysypanie warstwy ziemi – użyźniona gleba o odpowiednim Ph – kwasowości dla optymalnego wzrostu trawnika – w Polsce na większości terenów występują gleby kwaśne Ph 5, natomiast dla zdecydowanej większości gatunków traw optymalnym Ph jest 5,5-6. W przypadku, gdy na terenie ogrodu ziemia jest wyjątkowo kwaśna, a my chcemy uzyskać efektowny trawnik możemy zastosować wapnowanie.
- Sianie – podczas siania ważne aby równomiernie rozłożyć siew.
- Przykrycie warstwą gleby – zasiane nasiona trawy należy przykryć 1-2cm warstwą gleby
- Wałkowanie terenu – częstym błędem jest pominięcie wałkowania. Niektórzy domorośli ogrodnicy zakładający trawnik uznają, że odpowiednie utwardzenie gruntu na nasionach załatwi za nich natura – najczęściej opady deszczu. Brak odpowiednich narzędzi w postaci wałka do trawnika o odpowiedniej wadze również nie jest wymówką – często można ten etap zakładania trawnika można wykonać poprzez deski które przekładając (lub mając przywiązane do obuwia) utwardzają grunt. Ubijanie trawy podeszwą obuwia jest nieefektowne, czasochłonne, oraz za bardzo ubijają glebę. Odpowiednia twardość jest wtedy gdy nadepnięcie na grunt daje płytkie odbicie podeszwy.