Różnorodność rynku produktów rehabilitacyjnych, oraz urządzeń dźwigowych wykonywanych pod specjalistyczne potrzeby osób niepełnosprawnych – takie jak podnośniki i windy pod wózki dla niepełnosprawnych przekładają się również na cenniki jakie oferują dostawcy tego typu sprzętu.
Różne potrzeby – różne produkty dla niepełnosprawnych
Poszukując odpowiednich sprzętów dostosowanych pod potrzeby osób niepełnosprawnych należy przeanalizować ofertę różnych dostawców specjalizujących się w montażu wind czy podnośników. Obiekty prywatne – domy czy spółdzielnie odpowiedzialne za dostosowanie mieszkań i klatek schodowych pod konkretne potrzeby mieszkańców – w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Często przed problemem dostosowania obiektu dla niepełnosprawnych stają właściciele obiektów rehabilitacyjnych i wypoczynkowych, sanatoria etc. Obiekty o charakterze medycznym i rehabilitacyjnym powinny przystosowywać przestrzeń swoich obiektów w taki sposób, aby poruszanie się po nich osób z ograniczeniami ruchowymi było możliwie komfortowe i bezpieczne.
Zależność ceny od warunków w których będzie pracować winda
Istnieje duża zależność pomiędzy cenami proponowanymi za montaż urządzeń typu windy dla niepełnosprawnych, oraz miejscem ich zamontowania. Urządzenia przeznaczone do montażu na zewnątrz obiektów budowlanych wykonane są z uwzględnieniem lepszego uszczelnienia urządzenia oraz jego elementów ruchomych, napędu. Również sposób budowy i kwalifikacji windy zewnętrznej przez urząd dozoru technicznego zależy od umiejscowienia urządzenia. Każdy obiekt tego typu wymaga przejścia odbioru technicznego, który zlecany jest przez wykonawcę. Urzędnicy sprawdzają czy wykonanie usługi montażu windy dla niepełnosprawnych jest zgodne z projektem a sama winda nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Dodatkowo windy przechodzą cykliczne badania techniczne, ale uwaga:
„Jeśli winda będzie postawiona na własnym terenie, można wnioskować o odstąpienie od okresowych przeglądów technicznych, gdyż winda nie jest środkiem transportu publicznego i stanowi własność prywatną „ (Źródło: Link )
Winda zewnętrzna dla niepełnosprawnych – cena i warunki zabudowy
Przeglądając oferty firm montujących windy można zauważyć bardzo dużą rozbieżność w cenach urządzeń przeznaczonych do użytku publicznego, oraz montowanych wewnątrz budynku, na prywatnej posesji. Wśród urządzeń dźwigowych domowych często stosowane są krzesełka schodowe, których cena również jest zdecydowanie niższa niż cena platformowej windy schodowej.
Ceny platform związane są też z warunkami jakie będą panować w miejscu instalacji – chodzi tutaj głównie o ukształtowanie terenu, skrętność schodów (klatki schodowej), możliwość montażu platformy zamiast windy pionowej również jest rozwiązaniem budowlanym o zdecydowanie niższej cenie – takie windy dla niepełnosprawnych mogą kosztować od 10000 PLN
Zobacz również: Cena windy dla niepełnosprawnych – windydlaniepelnosprawnych.com.pl