Ciepła woda w domu – stosowanie pomp ciepła

W dzisiejszych czasach nikt z nas nie wyobraża już sobie żeby we własnym domu nie mieć dostępu do bieżącej ciepłej wody. Powoli zresztą nie jesteśmy w stanie zaakceptować jej braku także w domkach letniskowych, co sprawia, że również tam aplikujemy rozwiązania pozwalające na uzyskanie dostępu do ciepłej wody, nawet jeżeli spędzamy tam zaledwie kilka tygodni w skali roku. Rozwiązań umożliwiających dostarczanie ciepłej wody użytkowej wprost do naszych kranów jest wiele, jednak jednym z najbardziej popularnych ostatnimi czasy bez wątpienia jest pompa ciepłej wody użytkowej.

Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie to musimy bardzo dokładnie wybrać konkretne rozwiązanie, tak aby spełniało ono nasze oczekiwania i zaspokajało w pełni nasze potrzeby. Żeby pompa pracowała należycie potrzebujemy czegoś więcej niż jej samej. Zasobnik to jedno z urządzeń ściśle współpracujących z pompą. Zasobniki są dostępne w wielu różnych modelach, które przede wszystkim różni pojemność, dlatego też powinniśmy przed wyborem konkretnego zasobnika zastanowić się dobrze nad tym, jaka pojemność będzie odpowiednia do naszego zapotrzebowania na bieżącą ciepłą wodę użytkową.

Pojemności zasobników wody

Pojemności zasobników zaczynają się już do kilkudziesięciu litrów a kończą na kilkuset litrach wobec czego wybór jest naprawdę spory, a powinien zależeć przede wszystkim od naszego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Zwykle mniejsze zasobniki są wybierane do domków letniskowych, czyli tam, gdzie instalacja ciepłej wody ma zaspokoić niewielkie potrzeby i będzie wykorzystywana raczej doraźnie aniżeli w sposób stały i ciągły.

Z kolei dla potrzeb gospodarstwa domowego jest oczywistością, że zbiornik powinien mieć dużą pojemność, tym większą, im więcej osób zamieszkuje dom. Dlatego nikogo nie dziwi, że na potrzeby użytku domowego pompa ciepłej wody jest zasilana przez zbiornik pojemności kilkuset litrów. W doborze konkretnych urządzeń, między innymi pod kątem dopasowania ich parametrów do naszych oczekiwań i potrzeb najlepiej pomogą nam specjaliści w tej dziedzinie, którzy zajmą się także montażem pompy. Zdecydowanie nie powinniśmy nawet myśleć o tym, by instalacja ciepłej wody była dokonywana przez nas samodzielnie, ponieważ bez odpowiedniej wiedzy m.in. z zakresu hydrauliki możemy sobie poważnie zaszkodzić i w najlepszym wypadku uszkodzić pompę.

Pozostałe urządzenia w instalacji wodnej

Wszystkie urządzenia, takie jak zasobniki, pompy, czy też podgrzewacze do pomp powinny być koniecznie montowane przez fachowców, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć kłopotów z dostępem do ciepłej bieżącej wody użytkowej, na którym przecież nam zależy. Odpowiednia instalacja pompy ciepła wymaga doświadczenia, ale przede wszystkim wiedzy z zakresu fizyki i hydrauliki. Jeśli natomiast chodzi o sam wybór odpowiedniego do naszych potrzeb urządzenia, to możemy poświęcić trochę czasu na wniknięcie w znaczenie parametrów pompy dla naszego komfortu lub od razu skonsultować tą kwestię z fachowcami w tej dziedzinie.